Hlavolamy, tanec a kokos

Vzhledem k nepřízní počasí jsme tento týden trávili vesměs v interiéru. Na programu byly hlavolamy, deskovky, ale i tanec.

Úterý jsme si lámali hlavu nad šachovým sloiterém a problémy převozníků.

Středa byla ve znamení kalení 😀 Věta „jdu kalit, kdo se chce přidat?“ zazněla během dne několkrát a těšila se velkému ohlasu. Zkoušeli jsme totiž roztopit krb. A jelikož byl po ruce i kovový pohrabáč, děti je zkoušely v ohni nažhavit a poté za patřčného efektu zchladit ve vodě. Tak jsme se dostali k tématu kalení oceli a zjistili jsme, že tímto způsobem se zušlechťuje ocel, která se stává tvrdší, ale zase křehčí… Samozřejmě nechyběly deskovky konkrétně Fantom Prahy a Super farmář. Znovu se řešily převozníci z úterka a aby se dospělí nenudili, dostala Lucka od Vaška za úkol zjstit, zda kočka podleze pod obvodem Země a Vašek na oplátku řešil problém tří žárovek. A tak děti měly možnost nakouknout do výpočtů obvodů kruhu. Navečer děcka dostala další oříšek k rozlousknutí, tentokrát kokosový. Po několka ranách v kuchyni, byla banda odkázána ven, kde nemůžou nic zničit. Lucčin předpoklad, že se po hodině marného snažení vráti promrzlí a unavení, byl špatný. Děcka vytřely Lucce oči. Za čtvrt hodiny byly zpátky s rozlousknutým kokosem! Na dotaz „A co kokosové mlíko? To máte kde? :P“ děti bezelstně ukázaly kastrůlek s dvěmi deckami s poznámkou „Ani kapka nazmar.“

Ve čtvrtek ráno nás nečekaně přepadla transporní skupina s Vaškem, ale v lité polštářové bitvě přespávači obstáli a ubránili se. Aby se dorazivší zmrzlíci zahřáli, následovala vašková lekce tance, kdy jsme se učili Jerusalemu. Zahřívací účinek tohoto tance byl perfektní.

Ještě přehlídka řešený hlavolamů:

Šachový solitér

Šachové figurky umístěne na všech černých polích vyplní celou šachovnici. Hráč začne odebráním jedné figurky. Vznikne tak volné místo, díky němuž můžeme začít hrát. Přeskakujeme šikmo figurky (podobně jako u dámy) a odebíráme je ze šachovnice. Cílem je aby nám na šachovnici zůstalo na konci co nejméně figurek. Ideálně jedna. U nás se skore pohybolvalo okolo šesti.

Převozníci

Cílem těchto hlavolamů je přemíst se na druhý břeh za použtí dvojmístné loďky. Přčemž loďkla nemůže plout po řece sama.

Vlk, koza, zelí a převozník (lehké)

Převozník má za úkol převést na dvojmístné loďce vlka, kozu a zelí. Pouze převozník může řídit loďku, takže sebou může vzít jen jedno zvíře nebo věc. Jenže, když nechá o samotě na břehu kozu a zelí, koza jej sežere a úkol je zmařen. Podobně pak nesmí zůstat o samotě koza s vlkem.

Tři sourozenecké páry (těžké)

Stejný princip, ale nyní máme na břehu tři sourozenecké páry. Každý pár tvoří vždy bratr a sestra. Všichni se chtějí dostat na druhý břeh. Loďka je dvojmístná a všichni jí dokážou řídit. Problém je pouze v tom, že na břehu nesmí zůstat žádná z dívek o samotě s cizím klukem. Protože by se cizí kluk neudržel a dal jí pusu. Brácha si nepolíbenou ségru samozřejmě ohlídá před kamarády… Obavy, že tento hlavolam vyvolá nemístné dozazy, byly zbytečné. Neb našim malým svěřencům, přišla představa líbající se dvojice natolik nechutná, že tímto neštěstím musí hra logicky skončit 😀 Takže jsme nemusela vysvětlovat, že jde o hádanku z hlubokého středověku, kde vládly jiné poměry.

Tři žárovky (praktické)

V jedné místnosti jsou tři žárovky. V druhé místnost jsou k nim tři vypínače. Když mačkáme vypínače, nevidíme žárovky. Dokážete zjistit která žárovka patří ke kterému vypínači, když máte možnost vstoupit do místrnosti pouze jednou?

Proleze kočka pod obvodem? (lehké)

Tak tento hlavolam rozdýcháváme ještě teď 😀 Protože to hlava nepobere. Řešení si každý znalý obvodu kruhu snadno spočítá a zaručeně nad tím bude žasnout spolu s námi.

Kolem zeměkoule obtočíme lano. Protože je obvod Země 40 000km, bude mít toto lano délku 40 000km. Nyní to lano prodloužíme o 1m a rovnomerně zvedneme podel celé Země. Podleze pod tímto prodlouženým lanem kočka?

A jak to bude na Jupiteru, který má v obvodě 400 000km?

A když to udělám s gymnastickým míčem s průměrem 1m?

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*